Matfer Bourgeat Exoglass Spoon Red 12″ - Serving Spoons & Ladles
Availability: 5-7 days
Length: 300mm
Original price was: £6.99.£6.26Current price is: £6.26. ex VAT
Description
Exoglass spoon
- Rot proof
- Hardwearing
- Sterilisable
- Resist temperatures up to 220°C
Additional information
| Dimensions | 13(H) x 45(W) x 300(D)mm |
|---|---|
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 73g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Serving Spoons |
| Barcode (EAN) | 3334491133327 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Red |
| Secondary Colour | Red |
| Product Depth | 300 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 13 |
| Product Tags | cooking spoons |
| Length | 300 |
| Product Type | Serving Spoons |
| Width (mm) | 45 |
| Operating Temperature Range | 220 °C |
| Weight | 0.07 kg |