Rowlett Esprit 6 Slot Toaster Chrome w/2x Additional Elements & Sandwich Cage - Toasters
2.6kW. 6 Slots. Colour: Chrome
Original price was: £234.99.£174.59Current price is: £174.59. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
We are £5.40 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 14/05/26
Out of stock
Description
The chic and super sleek Espirit collection takes both toasting and timeless style to a whole new level. Handmade in the heart of England by skilled craftsmen, ravishingly retro in design the 2 slot toaster provides all the control necessary for great results.
- Rotary slot selector – significantly reduces running costs when fewer slices are cooked
- Easy-clean design with removable crumb tray
- Lever action bread lift – easy to access toast
- Comes with an additional 2 elements for easy replacement
- Free pack of 2 sandwich cages included
- Slot dimensions: 135(H) x 19.5(D) x 140(W)mm
- Power on safety indicator
- Variable timer helps achieve consistent results every time
- Designed in the UK
Additional information
| Dimensions | 207(H) x 508(W) x 237(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 3 Years (Machine) & 1 Year (Element) |
| Product Weight | 8.1kg |
| Brand | Rowlett |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Toasters |
| Section | Caterlite Toasters |
| Barcode (EAN) | 5050984686306 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 237 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 3 Years (Machine) & 1 Year (Element) |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 207 |
| Number Of Slices | 6 Slice |
| Range Name | Esprit |
| Product Type | Toasters |
| Wattage | 2600 |
| Width (mm) | 508 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| User manual | user_manual_rowlett_toasters_new.pdf |
| Weight | 9.80 kg |









