25ml. Use with a wide variety of bottles
£6.69 Original price was: £6.69.£6.17Current price is: £6.17. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Get accurate servings of your spirit, liqueur and cordial options, with this bar optic from Beaumont. Features a precise, 25ml measurement that allows you to accurately dispense spirits and create beautifully crafted beverages – helping to keep your costs down whilst maintaining consistent cocktails and mixers.
Plus, rubber seals ensure a tight fit around the neck of the bottle to keep your spirits secure, whilst preventing any drips when mounted on your wall.
And with a traditional conical shape and black finish all over, this spirit optic features an understated designs that fits perfectly into any bar decor.
- Clean and simple design fits into your bar’s décor
- Plastic construction boasts excellent durability
- Supplier Model Number: 3134
- Measurement window on the front allows for monitored dispensing
- Tapered nozzle ensures fast and accurate dispensing
- Rubber seal prevents leaking and wasted drink
- Measurement window on the front allows for monitored dispensing
- Tapered nozzle ensures fast and accurate dispensing
- Rubber seal prevents leaking and wasted drink
Additional information
| Capacity | 25ml |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Weight | 100g |
| Brand | Beaumont |
| Section Name | Clearance |
| Product Group Category | Beaumont Site |
| Barcode | 5020229100713 |
| Website Clearance Category | Tableware & Bar Supplies |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Capacity (ml) | 0.025 |
| Product Group | Spirit Optics |
| Weight | 0.10 kg |
About Beaumont
Related products
-
-
Connect2Gas Braided Quick Release Gas Hose 3/4″
Connect2gas£110.57 – £140.64Price range: £110.57 through £140.64 ex VAT -
-
Southside Band Collar Unisex Chef Jacket
Southside£14.62 – £25.93Price range: £14.62 through £25.93 ex VAT







