Fits standard bottle necks from 75cl to 150c. Pack quantity: 12
£17.49 Original price was: £17.49.£16.43Current price is: £16.43. ex VAT
Only £1.37 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Reduce spillages with Beaumont’s Freeflow pourer. With a long gold-plated nozzle, this bar top essential gives precision when pouring. The air hole in the top of the pourer allows a constant airflow to the bottle for a smooth pour. For more intuitive use, simply place your thumb over the air hole to stop the flow. A ribbed cork surrounds the base of the pourer, ensuring it fits most standard bottle necks from 75cl to 150cl.
An essential of mixology, the Beaumont Freeflow pourer is also applicable in catering and hospitality uses. Use this pourer for oil bottles in kitchens and at the dinner table.
- Stainless steel body ensures durability and long-lasting use
- On-trend gold finish
- Fits standard bottles from 75cl to 150cl
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 112(H) x 29(W)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 163g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229112495 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Gold |
| Secondary Colour | Gold |
| Product Depth | 29 |
| Product Diameter | 29 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 112 |
| Shape | Round |
| Product Type | Pourers |
| Width (mm) | 29 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 Days |
| Weight | 0.18 kg |
About Beaumont
Related products
-
-
-
Southside NY Queens Womens Denim Lightweight Chef Shirt
Southside£9.40 – £11.11Price range: £9.40 through £11.11 ex VAT -
Unisex Chef T-Shirt White
Stedman£12.79Original price was: £12.79.£12.15Current price is: £12.15. ex VAT


