35ml. Government stamped
£3.60 ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Achieve consistent pouring every time with the 35ml Beaumont spirit optic. A precise 35ml measurement allows you to get your measurements correct every time. Not only does this ensure that your guests receive the amount of spirit that they pay for, but also helps to minimise over pouring. Plus, it’s government stamped to ensure industry-standard measurements.
For added practicality, the bar optic features three arms that make dispensing as easy as can be. Simply press your chosen glass against the bottom of the Beaumont optic and it will dispense exactly 35ml.
A rubber seal provides a secure fitting to most bottle neck. This helps to reduce the risk of spills and protects drinks from contamination.
- Clean and simple design
- Supplier Model Number: 3066
- Spirit measurement on the front
- Clear panel to view the spirit line
- Government stamped
Additional information
| Capacity | 35ml |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Product Weight | 90g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229100010 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Flow Speed | Measured |
| Capacity (ml) | 0.035 |
| Product Type | Spirit Optics |
| Weight | 0.09 kg |
About Beaumont
Related products
-
Brook Taverner Mens Long Leg Mars Black Waiting Trousers
Brook Taverner£29.99Original price was: £29.99.£28.49Current price is: £28.49. ex VAT -
Connect2Gas Braided Quick Release Gas Hose 1/2″
Connect2gas£80.50 – £106.69Price range: £80.50 through £106.69 ex VAT -
Connect2Gas Braided Quick Release Gas Hose 3/4″
Connect2gas£110.57 – £140.64Price range: £110.57 through £140.64 ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve White
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT






