Home / Shop / Uncategorised / Beaumont Stainless Steel Thimble Measure 2cl
SKU: 3195
Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
Measures 20ml
Bespoke Item - Priced to specification
To enquire about this product call: 01743 465 301
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Description
Sturdy and reliable, the stainless steel thimble measure is a staple in bars worldwide. CE marked and accurately calibrated for 200ml, it meets regulatory standards and is approved for use throughout the EEA, ensuring consistent and reliable measurements.
- Accurate sizing ensures consistent serving sizes
- Stainless steel provides excellent durability
- Clearly labelled for easy identification
- CE marked (EEA approved)
Additional information
| Capacity | 20ml |
|---|---|
| Dimensions | 31(H) x 39(W) x 39(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 42g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229108795 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Silver |
| Product Depth | 39 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 31 |
| Capacity (ml) | 0.002 |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Spirit Measures |
| Width (mm) | 39 |
| Ireland Delivery Time | 7-10 Days |
| Weight | 0.04 kg |
About Beaumont
Related products
-
Slipbuster Koralis Slip On Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£36.49Original price was: £36.49.£7.88Current price is: £7.88. ex VAT -
-
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve White
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT









