Home / Shop / Uncategorised / Beaumont Stainless Steel Thimble Measure 5cl
SKU: 3164
Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
Measures 50ml
Bespoke Item - Priced to specification
To enquire about this product call: 01743 465 301
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Description
Sturdy and reliable, the stainless steel thimble measure is a staple in bars worldwide. CE marked and accurately calibrated for 500ml, it meets regulatory standards and is approved for use throughout the EEA, ensuring consistent and reliable measurements.
- Accurate sizing ensures consistent serving sizes
- Stainless steel provides excellent durability
- Clearly labelled for easy identification
- CE marked (EEA approved)
Additional information
| Capacity | 50ml |
|---|---|
| Dimensions | 61(H) x 38(W) x 38(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 65g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229104261 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Silver |
| Product Depth | 38 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 61 |
| Capacity (ml) | 0.005 |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Spirit Measures |
| Width (mm) | 38 |
| Weight | 0.07 kg |
About Beaumont
Related products
-
-
Slipbuster Koralis Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£33.49Original price was: £33.49.£8.35Current price is: £8.35. ex VAT -
Unisex Chef T-Shirt Black
Stedman£11.69Original price was: £11.69.£11.11Current price is: £11.11. ex VAT -









