Home / Shop / Uncategorised / Beaumont Stainless Steel Thimble Wine Measure 125ml CE Marked
SKU: 3190
Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
125ml measure. CE stamped. Stainless steel
£5.31 ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.28 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
In stock
Description
Ensure consistent wine servings with Beaumont’s 125ml wine measure. CE marked for industry-standard accuracy, the measurer makes it quick and easy for your staff to dispense the required amount of wine. Not only does this help to provide consistent servings, but also to reduce overfilling that can become costly over time.
And as it’s made from stainless steel, the measure is durable to impact, rust or corrosion damage – staying in as-new condition for years to come.
- Accurate serving size limits overfilling Testing the Feeds
- CE-marked for industry-standard serving sizes
- Stainless steel provides excellent durability
- Clear text makes it easy for your staff to identify the measure
- Supplier Model Number: 3190
- Stainless-steel material boasts excellent durability for long-lasting use
- Clear text makes it easy for your staff to identify the measure
- CE marked for industry-standard accuracy
Additional information
| Capacity | 125ml |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 120g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229100454 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Capacity (ml) | 0.125 |
| Product Type | Wine Measures |
| Weight | 0.11 kg |
About Beaumont
Related products
-
Southside Band Collar Unisex Chef Jacket
Southside£14.62 – £25.93Price range: £14.62 through £25.93 ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Long Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£14.09Original price was: £14.09.£13.39Current price is: £13.39. ex VAT -
Southside NY Queens Womens Denim Lightweight Chef Shirt
Southside£9.40 – £11.11Price range: £9.40 through £11.11 ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT






