15(H)x22(W)x122(D)mm
£4.93 ex VAT
Availability: 04/09/2026
We are £0.26 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
Description
With double reach to allow for half cork extraction and repositioning, this waiter’s friend from Beaumont is the perfect choice for opening wine and beer bottles. The tool is constructed from stainless steel and is gold-plated for a stylish, on-trend finish. It features a fold-out foil cutter, classic bottle cap opener, double-hinged arm and 5-turn helix corkscrew.
- Stainless steel construction ensures excellent durability build
- On-trend gold finish
- Comes with classic 5-turn helix corkscrew
- Includes fold-out foil cutter and double-hinged arm
- Features classic bottle cap opener
Additional information
| Dimensions | 15(H) x 22(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 70g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229112525 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Gold |
| Secondary Colour | Gold |
| Product Depth | 122 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 15 |
| Shape | Rectangular |
| Stackable | Stackable |
| Product Type | Bottle Openers |
| Width (mm) | 22 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 Days |
| Weight | 0.09 kg |

