280(Ø)mm. Carbon steel. Induction compatible.
Original price was: £53.99.£52.37Current price is: £52.37. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
The 28cm De Buyer Mineral B blue steel wok is a high performance, classically shaped round wok designed to help you cook a wide variety of dishes with ease.
Constructed with a wide base for stability on all heat sources, the wok provides an impressive capacity, allowing you to cook more at a time. And as it’s part of the Mineral B range, the steel construction is of very high quality, making it suitable for use on all heat sources including induction.
- Suitable for all heat sources including induction
- Requires seasoning prior to use
- Perfect for high heat cooking
- Made in France
Additional information
| Capacity | 2.4 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 80(H) x 280(W)mm |
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.41kg |
| Brand | De Buyer |
| Section Name | Cookware |
| Product Group Category | Woks and Oriental Accessories |
| Barcode | 3011245617288 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 280 |
| Product Diameter | 280 |
| Dishwasher Safe | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 80 |
| Induction | Induction Ready |
| Product Tags | induction wok |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | No |
| Capacity (ml) | 2.4 |
| Product Group | Woks |
| Width (mm) | 280 mm |
| Ireland Delivery Time | 3-7 days |
| Weight | 1.76 kg |








