Oxford Hardware Stainless Steel Touchless Sensor Hand Wash Basin
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Size: 137(H) x 300(W) x 300(D)mm
Original price was: £375.99.£364.71Current price is: £364.71. ex VAT
We are £11.28 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/05/26
In stock
Description
The Hydronics square wall-mounted sensor operated hand wash basin is designed for a hygienic, hands free operation. The sensor tap feature reduces water usage, operating costs and the opportunity for cross contamination.
- Stainless steel provides excellent durability
- The rectangular bowl is designed with extra room to wash your hands thoroughly
- Fitted with earth stud for safety
- Strengthening bar at the rear
- Stainless steel splash back, waste and pre mixer valve
- Easy to install. clean and maintain
- The basin has keyhole slots for ease of installation
- Sensor tap, pre-mixer valve, spout and valve hose included
- Compact design means that the basin can be installed in the tightest of spaces (300mm)
- Requires 4 x AA batteries (not supplied)
Additional information
| Capacity | 6.678 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 500(H) x 300(W)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Blade Material External | Satin |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 4.77kg |
| Brand | Hydroniks |
| Sub Category | Sinks and Wash Basins |
| Section | Hand Wash Basins |
| Barcode (EAN) | 5050984755217 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 300 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Finish Type | Satin |
| Height (mm) | 500 |
| Capacity (ml) | 6.678 |
| Product Type | Hand Wash Basins |
| Width (mm) | 300 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 4.82 kg |
