280W.Dispenses up to 35Ltr/hr
Original price was: £1,181.99.£1,004.69Current price is: £1,004.69. ex VAT
Availability: 3-5 days
We are £15.30 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
Description
Refrigerated drinking fountain, bubbler tap.
- Sealed water circuit to prevent bacteria
- Supplies chilled water between +8 / +10°c
- Single phase
- Fitted with triple action filter against lime scale, chlorine, sediment
- Fitted with cup filler and bubbler tap
- 35Ltr per hour capacity
Additional information
| Capacity | 34Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1250(H) x 400(W) x 440(D)mm |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 34kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Beverage Machines |
| Sub Category | Water Dispensers |
| Section | Free Standing Water Dispensers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 440 |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1250 |
| Capacity (ml) | 34 |
| Taps | 1 |
| Product Type | Free Standing Water Dispensers |
| Width (mm) | 400 |
| Operating Temperature Range | 8 °C to 10 °C |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents

