Royal Crown Derby Effervesce White Coupe Bowls 225mm (6 Pack)
225mm Coupe Bowl
Original price was: £236.99.£229.88Current price is: £229.88. ex VAT
Only £38.32 per unit
Availability: Call for delivery
We are £7.11 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
Description
Delivering a refreshing take on the understated elegance of white on white design, shimmering textures create an enchanting, tactile finish which helps to reduce the appearance of finger-marks. All pieces are versatile, lightweight and incredibly strong making them perfect for both banqueting and restaurant service.
- Material fine bone china
- All pieces are versatile, lightweight and incredibly strong making them perfect for both banqueting and restaurant service
- Microwave and dishwasher safe
- Colour true white
- Elegant white on white design which helps to reduce the appearance of finger-marks
- Shimmering textures create an enchanting, tactile finish
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 36(H) x 220(Ø)mm | 1½(H)" x 8¾(Ø)" |
| Material | Bone China |
| Temperature Range | 2°C to 100°C |
| Product Weight | 425g |
| Brand | Royal Crown Derby |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Bowls |
| Section | Pasta Bowls |
| Barcode (EAN) | 807776105812 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Diameter | 220 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 36 |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Effervesce |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Bowls |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 100 °C |
| Ireland Delivery Time | callfordelivery |

