Stainless Steel Polish Ready To Use 480ml
Pack Quantity: 1 x 480ml
Original price was: £3.79.£3.60Current price is: £3.60. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.19 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 25/04/26
In stock
Description
Ready-to-use stainless steel polish cans perfect for restoring your metallic surfaces back to their former glory.
- Each 480ml can delivers approximately 480 x sprays
- The non-abrasive solution will not scratch your surfaces
- This solution does not contain chlorofluorocarbons, making it ozone friendly
- Free from unnecessary fragrances
- Biodegradable to EU standards
- Suitable for stainless steel, chrome, aluminium and lacquered surfaces
- Bottles actively changing to be made from 30% recycled post-consumer plastic
- The ready-to-use formula makes this polish quick and easy to apply
- Pressurised container. Store out of direct sunlight. Temperature must not exceed 50°C
- Cleans, polishes and protects your surfaces in one easy action
- The non-greasy film resists finger-marking and dust
- Will restore your surfaces to their original lustre
Additional information
| Capacity | 480ml |
|---|---|
| Dimensions | 240(H)mm |
| Material | Tin |
| Weight | 520g |
| Brand | Selden |
| Section Name | Cleaning Chemicals |
| Product Group Category | Polish and Glass Cleaners |
| Barcode | 5060102708797 |
| Chemical Form | Aerosol |
| Usable Cleaning Areas | Kitchen & Food Preparation<multisep/>Bar & Restaurants |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Multi |
| Product Secondary Colour | Multi |
| Product Diameter | 70 |
| Height (mm) | 240 |
| Product Tags | Bryta, metal polish, chrome metal polish, brasso |
| Mix Type | Ready To Use |
| Capacity (ml) | 0.48 |
| Suitable For | Polishing |
| Product Group | Polishes |
| Flammable | Y |
| Weight | 0.52 kg |
Documents



