255(Ø)mm | 8 3/4″. Pack Quantity: 12
Original price was: £73.99.£71.77Current price is: £71.77. ex VAT
Only £5.99 per unit
Availability: 3-5 days
Description
Perfect for the demands of the restaurant industry, Arcoroc’s Intensity White collection blends elegance with practicality. These Intensity White 255mm plates provide a large, stable surface for serving a variety of dishes, ensuring safe and convenient service. Their perfect stackability saves space, making them ideal for daily use in restaurants, hotels and catering events.
Crafted from durable white opal glass, the plates are highly resistant to impact and thermal shock, maintaining their beauty and functionality even with heavy use. The non-porous material ensures hygiene and food safety, making these plates a reliable choice for any dining establishment.
- Extreme shock resistance
- Perfectly stackable
- Made of a non-porous material
- Ideal for intensive use in the hospitality industry
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 19(H) x 255(W)mm |
| Material | Opal |
| Product Weight | 610g |
| Brand | Arcoroc |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Arcoroc Crockery |
| Section | Intensity White |
| Barcode (EAN) | 10883314930853 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Diameter | 255 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 19 |
| Product Tags | 10 inch plate, 10 inch plates, ten inch plate, 10" plate, ten inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Range Name | Intensity |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 255 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |



