Home / Shop / Uncategorised / Beaumont Mezclar 25/35/50NGS Stainless Steel Banded Jigger
SKU: 3179 Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
25ml, 35ml & 50ml Measure. Stainless Steel
£5.60 ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.29 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
In stock
Description
Ensure accurate measurements with each shot you pour, thanks to the Beaumont Mezclar cocktail jigger. Thanks to its double-sided design, the jigger accurately measures 25ml, 35ml and 50ml servings without the need for multiple pieces of equipment. This ensures that the cocktails your serve have a consistent taste and alcohol content.
Made from stainless steel and featuring a brushed finish, the Beaumont jigger is not only highly durable and easy to clean, but also benefits from an attractive appearance that’s sure to spruce-up any back bar.
- 25ml, 35ml, 50ml servings provide accurate measurements
- Dual-sided design is an ideal replacement for multiple pieces of bar equipment
- Stainless steel provides excellent durability whilst making the jigger easy to clean
- Supplier Model Number: 3179
- This product is not government stamped
Additional information
| Capacity | 25ml / 50ml |
|---|---|
| Dimensions | 110(H) x 44(Ø)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 52g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229106098 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Diameter | 44 |
| Height (mm) | 110 |
| Capacity (ml) | 0.05 |
| Product Type | Jiggers |
| Weight | 0.04 kg |

_2592ec71.webp)
_be5b8f0b.webp)
_34e7e95a.webp)




