Home / Shop / Uncategorised / Beaumont Stainless Steel Thimble Wine Measure 175ml CE Marked
SKU: 3191 Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
175ml measure. CE stamped. Stainless steel
£6.69 Original price was: £6.69.£6.17Current price is: £6.17. ex VAT
Availability: 04/05/2026
We are £0.32 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 01/05/26
Description
Ensure consistent wine servings with Beaumont’s 175ml wine measure. CE marked for industry-standard accuracy, the measurer makes it quick and easy for your staff to dispense the required amount of wine. Not only does this help to provide consistent servings, but also to reduce overfilling that can become costly over time.
And as it’s made from stainless steel, the measure is durable to impact, rust or corrosion damage – staying in as-new condition for years to come.
- Accurate serving size limits overfilling
- CE-marked for industry-standard serving sizes
- Stainless steel provides excellent durability
- Clear text makes it easy for your staff to identify the measure
- Supplier Model Number: 3191
- CE marked for industry-standard accuracy
Additional information
| Capacity | 175ml |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 150g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229101130 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Capacity (ml) | 0.175 |
| Product Type | Wine Measures |
| Weight | 0.14 kg |
About Beaumont
Related products
-
-
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Long Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£14.09Original price was: £14.09.£13.39Current price is: £13.39. ex VAT -
-
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT





