160x100mm. Pack of 50
Original price was: £2.39.£2.27Current price is: £2.27. ex VAT
Only £0.05 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.12 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 14/05/26
In stock
Description
Enhance the appearance of your cupcakes with the Mason Cash plain white cup cases. Perfect for home baking in conventional ovens, these attractive cases help your cupcakes keep shape and aid storage and transportation. The essential cupcake cases for your next bake.
- Conventional oven safe
- Dispose after first use
Additional information
| Pack Size Qty | 50 |
|---|---|
| Dimensions | 40(H) x 100(W)mm |
| Material | Paper |
| Supplier Reference | 2007.778 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 20g |
| Brand | Mason Cash |
| Sub Category | Pastry & Baking Supplies |
| Section | Bakery Consumable |
| Barcode (EAN) | 5010853197654 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 160 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 40 |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Cupcake Cases |
| Width (mm) | 100 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.03 kg |
About Mason Cash
Since the 1800s Mason Cash have been producing beautiful, functional and iconic kitchenware. Famed for their classic kitchenware designs from the mixing bowl to the pudding basins, these products and brand have endured the test of time and have become design icons. Perfect for domestic as well as professional use, this selection includes different sized mixing bowls and pudding basins to choose from.

