Home / Shop / Uncategorised / PME Cake Pop Bags with Silver Ties 254x76mm (25 Pack)
Availability: Awaiting Stock
SKU: HZ061
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
254x76mm. Set of 25
£2.29 Original price was: £2.29.£2.18Current price is: £2.18. ex VAT
Only £0.09 per unit
We are £0.11 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 20/05/26
Out of stock
Description
The PME cake pop bags are the perfect way to safely package your delicate cake pops. Stylish and high capacity, the bags feature a silver tie to enhance the presentation while keeping the your premium cake pops safely stored.
- Size: 254x76mm
- Includes a silver tie to jazz up the bag and keep it sealed
- Excellent for packaging your pops into little gifts
Additional information
| Pack Size Qty | 25 |
|---|---|
| Dimensions | 285(H) x 90(W)mm |
| Supplier Reference | BC502 |
| Product Weight | 60g |
| Brand | PME |
| Sub Category | Catering Disposables |
| Section | Kids Activity Packs |
| Barcode (EAN) | 5060281183545 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 4 |
| Height (mm) | 285 |
| Product Type | Food Bags |
| Width (mm) | 90 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.03 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
-
Slipbuster Koralis Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£33.49Original price was: £33.49.£8.35Current price is: £8.35. ex VAT -
-








