Home / Shop / Uncategorised / PME Cleaning Brush Large Cone
SKU: HZ062 Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
For large cones
£2.29 Original price was: £2.29.£1.80Current price is: £1.80. ex VAT
Availability: Discontinued
We are £0.09 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
Out of stock
Description
The PME large cleaning brush is perfect for keeping your piping nozzles clean and hygienic. Easy to use, the brush is ideally shaped to access all the hard-to-reach areas of your nozzles. Use warm soapy water to clean.
- Cone shaped for effective cleaning
- Durable construction for long life
Additional information
| Dimensions | 180(H) x 57(W)mm |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Supplier Reference | CBL2 |
| Product Weight | 5g |
| Brand | PME |
| Main Category | Cleaning Equipment |
| Sub Category | Cloths and Sponges |
| Section | Scourers and Sponges |
| Barcode (EAN) | 5060281182470 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 29 |
| Height (mm) | 180 |
| Product Type | Hand Brushes |
| Width (mm) | 57 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.01 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Long Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£14.09Original price was: £14.09.£13.39Current price is: £13.39. ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT -
-
Slipbuster Koralis Slip On Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£36.49Original price was: £36.49.£7.88Current price is: £7.88. ex VAT





