Scaritech Bag Pliers Bagclip Pro White
White
Original price was: £30.49.£28.97Current price is: £28.97. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
The Scaritech BagClip Pro is a high-quality clip designed for sealing and securing bags in various settings, such as kitchens, bakeries and other food-related environments.
Made from high quality durable materials, the Bagclip Pro ensures longevity and reliability, as well as safe use with food items, meaning no contamination or chemical transfer.
It is designed to provide a tight seal on bags up to 25kg, keeping the contents of the bag fresh and protected from external elements – useful for sealing bags of baking ingredients such as flour, sugar, and chocolate chips.
- Good preservation of product guaranteed
- Protection from exogenous contamination, insects, drying out, dust and odours by securely sealing the bags
- Optimal distribution of the load during transport
- Notch lock, which adapts to the width of the bag
- For bags up to 34.5cm wide
- Recommended weight : 25kg
- Built to withstand frequent use in a professional baking setup
Additional information
| Dimensions | 410(H) x 125(W)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Supplier Reference | TRAG01 |
| Manufacturers Warranty | No Commercial Warranty |
| Product Weight | 475g |
| Brand | Scaritech |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Food Labelling and Wrapping |
| Section | Food Storage, Vacuum Pack Bags |
| Barcode (EAN) | 3760016234437 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 50 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | No Commercial Warranty |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | Yes |
| Height (mm) | 410 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Clips |
| Width (mm) | 125 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.41 kg |







