Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Sous Vide Foam Tape 1m
Original price was: £3.49.£3.32Current price is: £3.32. ex VAT
In stock
Description
Guarantee safe and effective sous vide cooking with the E sous vide foam 1m foam tape. This innovative, high quality foam is designed to expand and seal any punctures made when inserting your probe into the bag, helping you measure the temperature of food in water baths while preventing leaks. The tape is also incredibly easy-to-use, making sure your ingredients are cooked to perfection and safe for consumption every time.
- Dimensions 19(W) x 7.5(D)mm
- 1m long
- Expands and seals punctures in sous vide bags
- Easy to use design
Additional information
| Dimensions | 1000(H) x 190(W) x 75(D)mm |
|---|---|
| Material | PVC |
| Temperature Range | -30°C to 70°C |
| Product Weight | 20g |
| Brand | TME |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Thermometers |
| Section | Cooking & Food Thermometers |
| Barcode (EAN) | 5060379946168 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 75 |
| Height (mm) | 1000 |
| Product Type | Thermometer Accessories |
| Width (mm) | 190 |
| Operating Temperature Range | -30 °C to 70 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.02 kg |

