Waterproof Pocket Sized Thermometer
Waterproof Pocket Sized Thermometer
£19.94 ex VAT
Description
This waterproof thermometer measures temperature over the range of -49.9 to 199.9 °C with a 0.1 °C resolution and features a max/min temperature recording function and at the back of the instrument a discreet °C/°F and reset button. The waterproof thermometer incorporates a Ø2.5 x 122 mm stainless steel penetration probe and incorporates the latest microprocessor technology. It is designed for reliability and ease of use in routine catering, food preparation and industrial applications. Each thermometer is supplied with a protective probe cover that incorporates a pocket clip and wall-mounting keyhole slot.
- Easy to use, pocket sized thermometer
- Measures the range of -49.9 to 199.9°C with 0.1°C resolution
- Max/Min memory function
- Waterproof to IP66/67
- 122mm stainless steel probe
Additional information
| Dimensions | 200(H) x 26(W) x 15(D)mm |
|---|---|
| Material | ABS Plastic/ Glass/ Stainless Steel |
| Temperature Range | -49.9°C to 199.9°C |
| Thermal Tolerance | 0.1°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 25g |
| Brand | ETI |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Thermometers |
| Section | Cooking & Food Thermometers |
| Barcode (EAN) | 5024368102751 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 15 |
| Product Diameter | 2.6 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 200 |
| Product Tags | CF992 |
| Product Type | Thermometers |
| Width (mm) | 26 |
| Operating Temperature Range | -49.9 °C to 199.9 °C |
| Weight | 0.07 kg |