Polycotton. One size. Pockets: 1
Original price was: £17.19.£13.01Current price is: £13.01. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.68 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Tabard with pocket in easy-care polycotton blend. Popper side fastening.
- Covers body and waist to keep shirts clean
- Protects against splashes, spills and stains
- Polycotton fabric for lightweight durability
- Large front pocket keeps essentials close by
- Popper side fastenings offer an adjustable fit
- Unisex design for use by all team members
- Navy blue colour makes stains less visible
- Machine-washable at 40°C with similar colours
- Can be ironed and tumble-dried on a medium heat
Additional information
| Material | Cotton & Recycled Polyester |
|---|---|
| Product Weight | 230g |
| Brand | Whites Chefs Clothing |
| Sub Category | Aprons |
| Section | All Aprons |
| Barcode (EAN) | 5050984566974 |
| Product Family | Clothing/ Aprons/ Footwear |
| Product Size | One Size |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Fabric Weight | 240, 240g/m² |
| Fastening Type | Press Studs |
| Product Tags | cleaning tabard, pocket tabard, medical tabard |
| Machine Washable | Yes |
| Number Of Pockets | 1 |
| Personalisation Available | Yes |
| Suitable For | Unisex |
| Product Type | Tabards |
| Weight | 0.23 kg |



