Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Vogue Aluminium Non-stick Teflon Platinum Plus Crepe Pan 26cm
260(Ø)mm. 650ml. Aluminium
£21.19 Original price was: £21.19.£20.13Current price is: £20.13. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.06 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 11/05/26
In stock
Description
For crepes and pancakes.
- Advanced Teflon Platinum Plus non-stick coating – reduce food waste and oil/fat use
- Aluminium construction aids better heat distribution – no more hot spots
- Strong riveted handle – no plastic and oven safe
- Suitable for all hob types, including induction
- Coating is scratch resistant, helping to extend pan lifespan
- Food is easier to remove without damaging it to ensure flawless presentation
- Please note: not dishwasher safe – hand wash only
Additional information
| Capacity | 650ml |
|---|---|
| Dimensions | 26(H) x 250(Ø)mm |
| Material | Aluminium |
| Product Weight | 670g |
| Brand | Vogue |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 5050984770470 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 455 |
| Product Diameter | 250 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Height (mm) | 26 |
| Induction | Induction Ready |
| Product Tags | T356 |
| Non Stick | Yes |
| Capacity (ml) | 0.7 |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 254 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.90 kg |
About Vogue
Whatever kitchen appliance or utensil you are looking for, there is a very good chance that Vogue offers it. We stock well in excess of 1200 Vogue products, with everything from pots and pans to serving spoons and tab grabbers. Vogue products represent the ideal balance between excellent craftsmanship and value for money.
Related products
-
Bourgeat Non Stick Frying Pan 220mm
Matfer BourgeatSKU: E823Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£29.89Original price was: £29.89.£23.74Current price is: £23.74. ex VAT -
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 240mm
De BuyerSKU: DN891Availability: Awaiting Stock -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 260mm
VogueSKU: CB901Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£39.49Original price was: £39.49.£37.52Current price is: £37.52. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 240mm
VogueSKU: CB900Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£33.49Original price was: £33.49.£31.82Current price is: £31.82. ex VAT







