2.8kW. Capacity: 5Ltr
Original price was: £494.99.£387.02Current price is: £387.02. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Provide a constant supply of hot water for your customers or staff with the AFF5CT Burco 5Ltr countertop water boiler. With its high-output 2.8kW element, this powerful machine can dispense up to 31 litres of piping hot water every hour, making it ideal for busy cafes, restaurants, bars, and staff rooms. The compact design ensures it takes up minimal counter space, whilst the autofill function provides a continuous and reliable hot water source without needing manual refilling.
Designed for efficiency and longevity, this Burco boiler features a programmable energy-saving ECO mode to help reduce running costs during quieter periods. A built-in replaceable water filter reduces limescale build-up, protecting the machine’s internal components and maintaining the quality of your hot drinks. With a rapid 6-7 minute heat-up time from cold, you can be sure the boiler is ready for service whenever you need it.
- Compact countertop design taking up minimal
- Energy-saving programmable ECO mode
- Rapid 6-7 minute heat up time
- Ideal for everyday commercial use in restaurant, pubs, bars, and cafes
- Replaceable filter reduces limescale build-up and maintains water quality
- Easy to install and use
- Rapid draw off: 5.7Ltr
Additional information
| Capacity | 5 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 495(H) x 349(W) x 425(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Supplier Reference | 69764 |
| Temperature Range | 70°C to 98°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 9.732kg |
| Brand | Burco |
| Main Category | Beverage Machines |
| Sub Category | Water Boilers |
| Section | Automatic Fill Boilers |
| Barcode (EAN) | 5011139069764 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 425 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 495 |
| Capacity (ml) | 5 |
| Taps | 1 |
| Product Type | Auto Fill Water Boilers |
| Width (mm) | 349 |
| Operating Temperature Range | 70 °C to 98 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 10-12 weeks |


