Availability: 2-3 weeks
3kW. Up to 5Ltr/hr
Original price was: £650.99.£567.35Current price is: £567.35. ex VAT
Description
With its 5 litre per hour dispensing capacity, the Instanta 1000-C auto fill water boiler is the ideal choice for high demand sites. Despite its impressive output, the 1000-C features a compact design which can easily fit into smaller spaces or areas with limited space – all whilst only needing a single 13A plug for power.
The powerful element quickly brings water up to the required temperature, allowing you to dispense water at the perfect serving temperature whenever its required. The Instanta is also highly efficient, thanks to the extra-insulated well which helps to retain higher temperatures for longer.
This model includes a FREE hands-free tap adapter, allowing users to dispense water without the need to touch the tap. Easy to use and install.
- Self diagnostics system
- Complete with 1.75 metres of cable and 13 amp plug
- Stainless steel tap adaptor included
- Tap adaptor dimensions: 180(H)mm x 38(W)mm x 10(D)mm
- Long-life incoloy element
- Well insulated for minimal heat loss & energy use
- Stainless steel drip tray included
Additional information
| Dimensions | 440(H) x 218(W) x 465(D)mm |
|---|---|
| Power Output | 5Ltr |
| Supplier Reference | 1000C |
| Temperature Range | 96°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 8.9kg |
| Brand | Instanta |
| Main Category | Beverage Machines |
| Sub Category | Water Boilers |
| Section | Automatic Fill Boilers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 465 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 440 |
| Taps | 1 |
| Product Type | Auto Fill Water Boilers |
| Width (mm) | 218 |
| Operating Temperature Range | 96 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 4-5 weeks |


