AirXPro Air Purifier 400 M3/h AXP400 - Air Conditioning Units
40W. 400 M3/h
Original price was: £534.99.£517.12Current price is: £517.12. ex VAT
Availability: 3-5 days
Description
Ensure clean, pure air in your work areas with the AXP400 AirXPro air purifier. Featuring advanced Patented technology, the AXP400 is designed to remove up to 99.9% of particles, viruses, bacteria and other airborne allergens in a room – all whilst being whisper quiet and easy to set up.
Whether it’s set up in the workplace or home, the AirXPro works hard to purify air. And thanks to the Wi-Fi App control, it’s simple to use – choose from four fan speeds and set a timer to save energy when not in use. The purifier can also be operated via smart devices such as Alexa or Google Assistant.
- Active, effective UV purification
- 100% Ozone free
- Wi-Fi/App controllable
- Alexa & Google controllable
- SMART auto clean mode
- Easy set up – wall mount or floor standing
- 4 fan speeds
- 1/2/4/8 hr timer function
Additional information
| Dimensions | 430(H) x 127(W)mm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Voltage | 230-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 8.5kg |
| Brand | Non Branded |
| Sub Category | Cleaning Chemicals |
| Section | Air Purifiers and Sanitisers |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 720 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 430 |
| Product Type | Air Purifiers |
| Wattage | 40 |
| Width (mm) | 127 mm |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
