AirXPro Spare Filters for AXP400FIL - Air Conditioning Units
Spare filter for HW945
Original price was: £176.99.£171.68Current price is: £171.68. ex VAT
Availability: 3-5 days
We are £5.31 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
Description
Genuine replacement AirXPro spare filter for the AXP400 air purifier. Ultra efficient filter with activated carbon. Easy to fit and replace.
- Ultra efficient HEPA filter
- High efficiency activated carbon with high iodine value
- High performance formaldehyde catalyst
- Cold contact coal technology
- Silver ion antibacterial technology
- Negative ion refreshing technology
Additional information
| Dimensions | 360(H) x 36(W)mm |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Voltage | 230-240V |
| Product Weight | 2.8kg |
| Brand | Non Branded |
| Sub Category | Cleaning Chemicals |
| Section | Air Purifiers and Sanitisers |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 497 |
| Height (mm) | 360 |
| Product Type | Filters |
| Width (mm) | 36 mm |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
