Dolly to Fit 600x400mm Trays RM90D - Baking Trays & Oven Pans
Fits 600x400mm trays
Original price was: £98.99.£96.02Current price is: £96.02. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.97 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Light, robust and easily manoeuvrable galvanised dolly with swivel castors for safely and efficiently moving crates, trays and boxes. Rim around the edge ensures safe and secure stacking of most 600 x 400mm containers.
- Material MDPE
- 4 x 4″ swivel castors
- Food Grade
- 180kg Weight Load
- Colour Blue
Additional information
| Dimensions | 195(H) x 595(W)mm |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Product Weight | 4.5kg |
| Brand | Fletcher |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Dry Food Storage |
| Section | Bakery Trays and Dollies |
| Barcode (EAN) | 5050984034961 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 395 |
| Height (mm) | 195 |
| Product Type | Dollies |
| Width (mm) | 595 mm |
| Weight | 4.09 kg |
