Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / Barbecues / Crown Verity Gas Barbecue 10 Burners CVMCB72
Crown Verity Gas Barbecue 10 Burners CVMCB72 - Barbecues
Availability: 6-8 weeks
SKU: GH574
Category: Barbecues
Tags: Barbecues, BBQs, Crown Verity Barbecues, Gas barbecues, Need description optimisation
46.6kW. Cooking area: 2057x533mm
£6,117.83 ex VAT
We are £93.16 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/05/26
Description
Heavy duty commercial barbecue grill, constructed from stainless steel and featuring ten independently controlled burners. The removable pans catch any dripping fat and grease, helping to eliminate any flare ups. Wheel-mounted for mobility and including two lockable castors for safety. Note: Propane bottle not included.
- Stainless steel construction for added durability
- Rapid six-minute heat-up time
- Heavy duty, cool-touch handle
- Produces up to 560 burgers per hour
- Removable drip trays for easy maintenance
- Independent burner controls for precision cooking
- Large grill area for cooking a wide variety of food items
- 10-year warranty on stainless steel burners and cooking grates
Additional information
| Dimensions | 915(H) x 2057(W) x 711(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 2,057(W) x 533(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 159,000 Btu/Hr |
| Supplier Reference | CVMCB72 |
| Temperature Range | Max +425°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 170kg |
| Brand | Crown Verity |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Barbecues |
| Barcode (EAN) | 5050984361425 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| No Of Gas Burners | 10 |
| Product Depth | 711 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 915 |
| Mobility | Wheels |
| Product Type | Barbecues |
| Undershelf | Yes |
| Wattage | 159000Btu/hr |
| Width (mm) | 2057 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 425 °C |
| Gas Supply | Y |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
Related products
-
Cinders Lightweight Propane Gas Barbecue Slimfold SG80
CindersSKU: K353Availability: 3-5 days£1,332.99Original price was: £1,332.99.£1,253.90Current price is: £1,253.90. ex VAT -
Big K Lumpwood Charcoal 10kg
Big KSKU: CM826Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£18.19Original price was: £18.19.£17.28Current price is: £17.28. ex VAT -
Crown Verity Gas Barbecue 8 Burners CVMCB60
Crown VeritySKU: GH573Availability: 6-8 weeks£5,471.67 ex VAT -
Lifestyle Bahama Island Gas BBQ c/w Rotisserie & Cover LFS680P
SKU: CS408-RCAvailability: Discontinued
