Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / Barbecues / Crown Verity Gas Barbecue 8 Burners CVMCB60
Crown Verity Gas Barbecue 8 Burners CVMCB60 - Barbecues
Availability: 6-8 weeks
SKU: GH573
Category: Barbecues
Tags: Barbecues, BBQs, Crown Verity Barbecues, Gas barbecues, Need description optimisation
37.8kW. Cooking area: 1473x533mm
£5,471.67 ex VAT
We are £83.32 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/05/26
Description
High quality barbecue grill, featuring 8 independently controlled burners and remopvable pans to catch dripping fat and prevent flare ups. Made from stainless steel, the heavy duty castors and wheels ensure safe transportation. Propane bottle not included.
- Stainless steel construction
- Rapid heat up time (6 minutes)
- Heavy duty, cool touch handle
- 10 years warranty on stainless steel burners and cooking grates
- Max product output: up to 420 burgers per hour
- Removable drip trays
- Independent burner controls
- Large grill area
Additional information
| Dimensions | 915(H) x 1753(W) x 711(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 1,473(W) x 533(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 129,000 Btu/Hr |
| Supplier Reference | CVMCB60 |
| Temperature Range | Max +425°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 147kg |
| Brand | Crown Verity |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Barbecues |
| Barcode (EAN) | 5050984361418 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| No Of Gas Burners | 8 |
| Product Depth | 711 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 915 |
| Mobility | Wheels |
| Product Type | Barbecues |
| Undershelf | Yes |
| Wattage | 129000Btu/hr |
| Width (mm) | 1753 |
| Operating Temperature Range | 425 °C |
| Gas Supply | Y |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
Related products
-
-
Sale!
96PACK -
Crown Verity Gas Barbecue 6 Burners CVMCB48
Crown VeritySKU: GH572Availability: 6-8 weeks£4,297.55 ex VAT -
Cinders Propane Gas Barbecue Slimfold TG160 – 1,000 Burgers Per Day Capacity
CindersSKU: K354Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£2,120.99Original price was: £2,120.99.£1,644.94Current price is: £1,644.94. ex VAT
