Liquidline Q3 Bean to Cup Coffee Machine - Bean To Cup Coffee Machines
2kW. Powdered milk, Mains fed, Up to 250 cups/day, 10 drinks selections
Original price was: £8,160.99.£6,714.74Current price is: £6,714.74. ex VAT
Availability: 2-3 weeks
Description
Indulge in delicious Italian-style specialty coffee with the Liquidline Q3 bean to cup coffee machine. Incorporated with high pressure espresso technology, this machine can prepare and serve up to 250 cups per day, making it the ideal choice for busy cafes, restaurants, pubs and cafeterias.
Featuring an easy-to-use touchscreen display equipped with distance selection technology, the Q3 can produce quality hot beverages in less than 40 seconds, reducing coffee machine queues during peak times.
You can also provide caffeine free options, thanks to the Q3’s additional soluble canister and separate instant hopper offering decaf selections.
- Serves up to 250 drinks per day
- Separate high-capacity pressure and atmospheric boilers
- 10 drinks options: cappuccino, espresso, Americano, latte, flat white, chocolate, mocha, black decaf, white decaf and hot water.
- Separate hot water spout
- 1.5kg top mounted bean hopper, with a separate instant decaf hopper
- Removable waste tray for easy maintenance
- Powdered milk capacity of 1.2kg
- 1.2kg chocolate capacity
Additional information
| Dimensions | 700(H) x 420(W)mm |
|---|---|
| Material | Steel & Plastic |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 45kg |
| Brand | Liquidline |
| Main Category | Beverage Machines |
| Sub Category | Coffee & Espresso Machines |
| Section | Bean to Cup Coffee Machines |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Cooking Control | Touch Screen |
| Product Depth | 550 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 700 |
| Mobility | Feet |
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machines |
| Wattage | 2000 |
| Width (mm) | 420 mm |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |

