Original price was: £4.59.£4.36Current price is: £4.36. ex VAT
Description
Polyrest protectors are an affordable way of protecting pillows and keeping them in circulation for longer. Ideally suited to busy hostels, guesthouses and bed and breakfasts, these reliable polypropylene covers are generously sized for an easy fit. Protect your protectors from staining and other damage with this hospitality essential. Why not combine with mattress and duvet protection for good overall bedding protection?
- Affordable pillow protection
- Two sizes available
- Extend the life of your pillows
- Protect against staining and damage
- Generously sized for an easy fit
Additional information
| Name | Mitre Essentials Polyrest Pillow Protector 90cm |
|---|---|
| Dimensions | 500(W) x 900(L)mm |
| Material | Polyester |
| Product Weight | 180g |
| Brand | Mitre Essentials |
| Main Category | Hotel Supplies & Soft Furnish |
| Sub Category | Bedroom |
| Section | Mattress and Pillow Protectors |
| Barcode (EAN) | 5050984543227 |
| Product Family | Bedroom |
| Main Colour | White |
| Fabric Weight | 100, 100g/m² |
| Length | 900 |
| Range Name | Polyrest |
| Product Type | Pillow Protectors |

