1kW. Single tank: 12Ltr
Original price was: £1,857.99.£1,438.09Current price is: £1,438.09. ex VAT
Availability: 2-3 days
We are £21.90 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Description
This compact single flavour slush machine can be utilised for the creation of milkshakes, iced coffee, frozen cocktails or slush with sleek and modern design that is easy to use and maintain.
- Large 12 litre canister (9 litre usable)
- Temperature control
- Easy to use
- Easy to clean
- Training material available
- Free starter pack included with enough product to create 350 slush servings
- Fast freezing down time
- Suitable for a variety of product offerings
- Promotion poster included
- Compact unit
- Illuminated cover
- Energy saving standby feature
Additional information
| Capacity | 12Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 837(H) x 195(W) x 487(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | ST12x1 |
| Temperature Range | 10°C to 38°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 30kg |
| Brand | Blue Ice |
| Main Category | Beverage Machines |
| Sub Category | Drinks Dispensers |
| Section | Slush Machines |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 487 |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 837 |
| Number Of Tanks | 1 |
| Capacity (ml) | 12 |
| Taps | 1 |
| Product Type | Slush Machines |
| Width (mm) | 195 |
| Operating Temperature Range | 10 °C to 38 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
About Blue Ice
Priding themselves on offering high quality, exceptionally easy to use equipment for over a decade, Blue Ice Machines have quickly built a reputation producing amongst the finest ice cream machines and slush machines available. Designed for reliability, safety and value, Blue Ice offer a vast range of refrigeration equipment that is certain to meet the modern caterer’s requirements. The range includes high quality soft serve ice cream machines and slush machines which can double up as sorbet makers and frozen yoghurt dispensers.


