Scaritech Flipping Board 600mm - Bread Proving Baskets
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
60CM. Beech wood
Original price was: £11.59.£11.01Current price is: £11.01. ex VAT
We are £0.58 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/05/26
In stock
Description
The Scaritech flipping board is the perfect solution for handling baguettes. Best used dough when your dough is proving on a couche, side-by-side with other baguettes, the flipping board ensures long pieces of bread are kept intact when being repositioned.
- Made from beech and suitable for contact with food
- 60x10x05cm – perfect for handling baguettes
- Also known as rolling board, planche à coucher or plachette
- Built to withstand frequent use in a professional baking setup
- Designed for use with Scaritech linen/cotton rolling cloths
Additional information
| Dimensions | 600(H) x 100(W)mm |
|---|---|
| Material | Wood |
| Supplier Reference | MAG037 |
| Manufacturers Warranty | No Commercial Warranty |
| Product Weight | 173g |
| Brand | Scaritech |
| Sub Category | Pastry & Baking Supplies |
| Section | Bread Proving Baskets |
| Barcode (EAN) | 3760016233300 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Brown |
| Secondary Colour | Brown |
| Product Depth | 5 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | No Commercial Warranty |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 600 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Flipping Boards |
| Width (mm) | 100 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.19 kg |









