Scaritech Zip Cover for Bakery Trolley HOUS02Z - Bread Proving Baskets
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
For Ech5 Trolley
Original price was: £221.99.£215.33Current price is: £215.33. ex VAT
We are £6.66 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/05/26
In stock
Description
The Scaritech HOUS02Z bakery trolley cover is the perfect solution for protecting your dough whilst resting. Washable and with a zip fastening, the cover provides impressive protection, ensuring a secure seal on your Ech5 trolley.
- Reusable and washable
- Improves storage hygiene
- Stops the dough from drying out
- Eliminates mould formation
- 280 g/m² mixed fabric (50% cotton, 50% polyester), water-repellent treatment
- Zip fastening
Additional information
| Dimensions | 500(H) x 650(W)mm |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Supplier Reference | HOUS02Z |
| Manufacturers Warranty | No Commercial Warranty |
| Product Weight | 280g |
| Brand | Scaritech |
| Sub Category | Pastry & Baking Supplies |
| Section | Bread Proving Baskets |
| Barcode (EAN) | 3760016235441 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 750 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | No Commercial Warranty |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 500 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Trolley Covers |
| Width (mm) | 650 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.17 kg |







