Price range: £3,780.42 through £4,576.30 ex VAT
Description
Made in the UK, the Buffalo heated merchandiser is a great solution specifically designed to help boost sales of hot snacks. Whether you’re offering pies, pasties or hot filled rolls, the Buffalo keeps it at the perfect serving temperature, whilst also efficiently highlighting the products with LED lighting. Operation couldn’t be easier, as each of the four adjustable shelves can be independently set with separate temperatures – great if you’re offering items which should be sold at different temperatures. Uses a single 13A plug for power.
Please note: available in 600mm or 900mm shelf width configurations. Please select from the drop-down.
- Blown air heated system to give a constant temperature throughout the cabinet
- Temperature range of 63-72°C
- Fixed shelves
- Easy to install – 13A plug on a 3m lead
- Digital readouts with easy access control panel
- Ticket/price strips for each shelf
Additional information
| Name | Buffalo Heated Multideck Merchandiser 600mm, Buffalo Heated Multideck Merchandiser 900mm |
|---|---|
| Dimensions | 1950(H) x 650(W) x 670(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 155kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Merchandisers |
| Section | Heated Display |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Mirror & Charcoal Grey |
| Product Depth | 670 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1950 |
| Mobility | Castors |
| Number Of Seats | 4 |
| Product Type | Multidecks |
| Width (mm) | 650 |
| Operating Temperature Range | 63 °C to 72 °C |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 4-5 weeks |









