250W. Cord length: 280-1520mm
Original price was: £110.99.£68.86Current price is: £68.86. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.13 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
In stock
Description
Attractive adjustable heat lamp for front of house use.
- Compatible with Buffalo infrared heat lamp (AE307)
- Not suitable as household or commercial lighting
- Copper effect finish
- Requires installation
- Range of cord 280mm min to 1520mm max
- Max bulb power: 250W
- IP20 rated protection – suitable for indoor areas
Additional information
| Dimensions | 295(H)mm |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 1.36kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Heat Lamps |
| Barcode (EAN) | 5050984571961 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Copper |
| Secondary Colour | Copper |
| Product Diameter | 292 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Height (mm) | 295 |
| Product Type | Heat Lamps |
| Wattage | 250W |
| Electrical | Yes |
| User manual | user_manual_shades.pdf |
| Weight | 1.94 kg |





