160W. Twin head
Original price was: £251.99.£146.46Current price is: £146.46. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £4.53 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
In stock
Description
Powerful double head milkshake and cocktail mixer.
- Time-saving easy-clean stainless steel streamlined body
- Sturdy suction cup feet ensure stable operation
- Intelligent design safety micro switch, automatic activation when cup in position
- Low noise motor with 15,000rpm high speed mode
- Supplied with 2x 1Ltr stainless steel cups
- Not recommended for cocktails
- For best results, mix up to 30% soft ice cream with 70% liquid
Additional information
| Dimensions | 560(H) x 420(W) x 420(D)mm |
|---|---|
| Speed | 15000 |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 7kg |
| Brand | Buffalo |
| Sub Category | Blenders |
| Section | Milkshake Mixers |
| Barcode (EAN) | 5050984582264 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 420 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 560 |
| Product Tags | milkshake maker, milkshake mixer |
| Length | 560 |
| Product Type | Milkshake Makers |
| Width (mm) | 420 |
| Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 7.97 kg |
Documents





