Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Capacity: 450ml | 16oz. Pack Quantity: 25
Original price was: £29.99.£9.49Current price is: £9.49. ex VAT
Only £0.38 per unit
We are £0.50 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
Recyclable coffee cups for eco-concious businesses serving drinks to go. Sold in packs of 25.
- Helps to reduce the consumption of single-use cups
- Sipping hole is ideal for easy and controlled drinking
- Dishwasher safe for quick and easy cleaning
- Can be used with sleeve GD329 (sold separately)
- More durable than standard reusable cups
- Recyclable for kinder disposal after years of use
- Secure lid helps to prevent spills
Additional information
| Pack Size Qty | 25 |
|---|---|
| Capacity | 450ml | 15¾oz |
| Dimensions | 150(H) x 90(Ø)mm | 6(H)" x 3½(Ø)" |
| Material | Polypropylene |
| Product Weight | 43g |
| Brand | Olympia |
| Main Category | Beverage Service |
| Sub Category | Tea and Coffee Accessories |
| Section | Reusable Coffee Cups |
| Barcode (EAN) | 5050984575860 |
| Product Family | Consumables |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Diameter | 90 |
| Height (mm) | 150 |
| Product Tags | travel cup, 16oz mug |
| Microwave Safe | No |
| Capacity (ml) | 0.45 |
| Recycling | Recyclable |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Cups |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.05 kg |
About Olympia
The Olympia range of catering equipment offers an extensive collection of beverage dispensers, crockery, chafing sets, cutlery, glassware, service and buffet ware. With an option to suit every dining occasion, Olympia is an ideal choice for the professional catering establishment that requires hardwearing, long lasting, functional catering supplies.





