Availability: 09/06/2026
254mm. Vented
Original price was: £9.09.£8.64Current price is: £8.64. ex VAT
Description
Ensure easy transportation of plated meals with this high quality plate cover from Vogue. At 254mm, the cover is suitable for small and large plates, preventing the need to sort through covers when plating up. The generous 65mm height also prevents damage to taller dishes during transportation – great for cakes and larger dishes of food.
With a useful top-mounted vent, the Vogue plate cover helps to prevent food from going soggy during transport – preserving the quality of your food. The strong polycarbonate cover offers transparency, which allows for quick and easy identification of the food underneath. This is essential when providing multiple meals during a busy service.
- Temperature resistance -20°C to 100°C – suitable for hot and cold foods
- Dishwasher safe for easy cleaning
- Vent in top to let steam escape
- Stackable
- Scratch and dent resistant
- Lightweight
Additional information
| Dimensions | 67(H) x 268(D)mm |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Temperature Range | -20°C to 100°C |
| Product Weight | 228g |
| Brand | Vogue |
| Sub Category | Pastry & Baking Supplies |
| Section | Cake Boxes and Stands |
| Barcode (EAN) | 5050984797484 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 268 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 67 |
| Product Tags | K499 |
| Product Type | Lids |
| Operating Temperature Range | -20 °C to 100 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.23 kg |





