Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Cake Decorating / PME Icing Nails Flower (5 Pack)
Set of 5
£4.39 Original price was: £4.39.£4.17Current price is: £4.17. ex VAT
Only £0.84 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.22 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
In stock
Description
PME icing nails are perfect for delicate icing work. Whether you’re creating flowers, leaves or other intricate details, the nails provide the precision and accuracy you need to create the most elegant icing. Set of 5. To clean use warm soapy water.
- Used for creating flowers, leaves and more in royal icing and buttercream
- Complete with positioning markings to assist when piping trellis or lattice work
- 4 flat nails: 32 mm,41mm, 50mm and 76mm
- 50mm dome icing nail is easy to use and clean. For best results use with PME wax paper
Additional information
| Pack Size Qty | 5 |
|---|---|
| Dimensions | 175(H) x 55(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | NS557 |
| Product Weight | 30g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Cake Decorating |
| Section | Cake Decorating Supplies |
| Barcode (EAN) | 5060047065573 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 140 |
| Height (mm) | 175 |
| Microwave Safe | No |
| Product Type | Cake Decoration |
| Width (mm) | 55 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.04 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
- Sale!200PACK
Nescafe Original Stick Pack
NescafeSKU: DN806Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£27.29Original price was: £27.29.£25.93Current price is: £25.93. ex VAT - Sale!3PACK
PME Mini Flexible Icing Side Scrapers (3 Pack)
PMESKU: HZ038Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£8.69Original price was: £8.69.£8.26Current price is: £8.26. ex VAT - Sale!3PACK
Vogue Icing Combs (3 Pack)
VogueSKU: GP776Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£10.09Original price was: £10.09.£2.56Current price is: £2.56. ex VAT -
PME Portable USB Rechargeable Airbrush Kit
PMESKU: HZ076Availability: 05/06/2026£63.99Original price was: £63.99.£62.07Current price is: £62.07. ex VAT
