Churchill Isla White Walled Plates 210mm (6 Pack) - Churchill Super Vitrified - Super Vitrified Isla
Pack Quantity: 6
Original price was: £117.99.£83.41Current price is: £83.41. ex VAT
Only £13.91 per unit
Availability: 2 days
We are £2.58 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
Description
The contemporary and intricate Isla design is inspired by shapes and textures found along the seashore. Featured on a comprehensive range of tableware shapes and beverage items, the modern yet graceful Isla embossment is reminiscent of the coastline. Hand applied accent colours in Ocean Blue and Shale Grey enhance the decorative embossment on feature items, catching with light across the surface of each piece.
- Dishwasher safe for quick and easy cleaning
- Microwave-safe design is ideal for rapid heating
- Designed to stack
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 157(H) x 210(W) x 264(L)mm |
| Material | Super Vitrified Ceramic |
| Product Weight | 3.26kg |
| Brand | Churchill |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Churchill Super Vitrified |
| Section | Super Vitrified Isla |
| Barcode (EAN) | 5034414472769 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Diameter | 210 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | No |
| Height (mm) | 157 |
| Product Tags | 8 inch plate, 8 inch plates, eight inch plate, 8" plate, eight inch plates |
| Length | 264 |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | No |
| Range Name | Isla |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 264 mm |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
About Churchill
Since 1795, Churchill has developed a long history of providing ceramics to hospitality and retail markets. Churchill brand has solid global recognition and a strong manufacturing reputation and their international presence is ever expanding.
To date, Churchill’s highest quality tabletop solutions are used in hospitality establishments in over 70 countries worldwide.


