Churchill Stonecast Canvas Coral Evolve Coupe Plates 285mm (12 Pack) - Churchill Super Vitrified - Super Vitrified Stonecast
285(Ø)mm/11.2″. Pack Quantity: 12
Original price was: £202.99.£154.22Current price is: £154.22. ex VAT
Only £12.86 per unit
Availability: 2 days
Description
Add a touch of rustic style to any tabletop with these coral coupe plates from Churchill’s Stonecast Canvas collection. Hand-decorated in the UK, the plate’s subtle spinwash effect is achieved through hand-painted glaze creating a light application of colour and providing a versatile base for chef’s creativity.
Crafted with a super-vitrified body, the 285mm plates don’t absorb moisture and retain heat for longer. Their impressive resistance to thermal shock minimises breakages and ensures long-lasting strength.
In addition to their toughness, the Stonecast Canvas coupe plates offer everyday convenience. They are microwave and dishwasher safe, allowing for easy heating and cleaning.
- Hand-decorated in the UK
- Churchill’s glaze is hard wearing and designed specifically for the hospitality environment
- Hand-painted glaze – every piece is unique
- Soft and minimal option for professional plating
- Dishwasher and microwave safe
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 285(W)mm |
| Material | Super Vitrified Ceramic |
| Product Weight | 893g |
| Brand | Churchill Super Vitrified |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Churchill Super Vitrified |
| Section | Super Vitrified Stonecast |
| Barcode (EAN) | 5034414479577 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Pink |
| Secondary Colour | Pink |
| Product Diameter | 285 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Product Tags | 11 inch plate, 11 inch plates, eleven inch plate, 11" plate, eleven inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | No |
| Range Name | Stonecast Canvas |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 288 mm |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
