Churchill Stonecast Hints Small Casserole Dishes Indigo Blue 194mm (4 Pack) - Churchill Super Vitrified - SV Stonecast Hints
180(W) x 194(L)mm | 7 x 7 3/4″. Pack Quantity: 4
Original price was: £154.99.£128.03Current price is: £128.03. ex VAT
Only £32.01 per unit
Availability: 2 days
We are £3.96 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
Description
Designed to offer the perfect solution for all hot and cold counter service with flexible layout options. Enhances counter presentation by adding a hint of colour.
- Dishwasher safe
- Designed to fit hot and cold counter service
- From specialist crockery brand Churchill
- Microwave safe
- Hand decorated
- Inspired by the changing seasons and fresh ingredients.
Additional information
| Pack Size Qty | 4 |
|---|---|
| Capacity | 2Ltr | 70½oz |
| Dimensions | 115(H) x 194(W) x 180(D)mm |
| Material | Super Vitrified Ceramic |
| Temperature Range | 180°C |
| Product Weight | 1.35kg |
| Brand | Churchill |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Churchill Super Vitrified |
| Section | Super Vitrified Stonecast Hint |
| Barcode (EAN) | 5034414420579 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | Stonecast Hints Indigo |
| Product Depth | 180 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Height (mm) | 115 |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 2 |
| Range Name | Stonecast Hints |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Dishes |
| Width (mm) | 194 |
| Operating Temperature Range | 180 °C |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents
About Churchill
Since 1795, Churchill has developed a long history of providing ceramics to hospitality and retail markets. Churchill brand has solid global recognition and a strong manufacturing reputation and their international presence is ever expanding. To date, Churchill’s highest quality tabletop solutions are used in hospitality establishments in over 70 countries worldwide.

