206(Ø)mm / 8 1/4″. Pack Quantity: 6
Original price was: £132.99.£95.05Current price is: £95.05. ex VAT
Only £15.85 per unit
Availability: 2 days
Description
Inspired by the changing seasons and fresh ingredients, Churchill’s Stonecast collection offers a great backdrop to showcase your food. Each piece is hand decorated and then finished with a fine speckle and rustic edge in a rich golden brown, ensuring uniqueness in every creation.
Crafted with a super-vitrified body, these Stonecast Petal Pink walled plates don’t absorb moisture and retain heat for longer. Their super-glaze finish also helps prolong the life of the product, making them ideal for use in the hospitality industry.
In addition to their toughness, the Stonecast Petal Pink 206mm walled plates offer everyday convenience. They are microwave and dishwasher safe, allowing for easy heating and effortless cleaning.
- Every piece is unique
- Dishwasher safe
- Microwave safe
- Superior glaze finish
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 20(H) x 206(W)mm |
| Material | Super Vitrified Ceramic |
| Product Weight | 543.3g |
| Brand | Churchill Super Vitrified |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Churchill Super Vitrified |
| Section | Super Vitrified Stonecast |
| Barcode (EAN) | 5034414475982 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Pink |
| Secondary Colour | Petal Pink |
| Product Diameter | 206 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 20 |
| Product Tags | 8 inch plate, 8 inch plates, eight inch plate, 8" plate, eight inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Range Name | Stonecast |
| Shape | Organic |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 210 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |

