Tramontina Cleaver Stainless Steel 17cm
Blade Length: 6″. Weight: 470g
Original price was: £33.49.£31.82Current price is: £31.82. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
The Tramontina Churrasco Black Barbecue cleaver with blackened stainless steel blade and wooden handle will help you in that difficult task of breaking and separating the bones from meat.
The cleaver is produced with a blackened stainless steel blade and a wooden handle with rivets, both features that provide high-resistance and durability. In addition, the unique stylish design makes the cleaver a real talking point – a fantastic addition to any serious knife collection.
- Ideal for breaking and separating bones
- Blackened stainless steel blade
- High resistance and durability
- 7” wooden handle with rivets
Additional information
| Dimensions | 376(H) x 22(W)mm |
|---|---|
| Knife Colour | Brown |
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 470g |
| Brand | Tramontina |
| Main Category | Chefs Knives |
| Sub Category | Special Purpose Knives |
| Section | Cleavers and Choppers |
| Barcode (EAN) | 7891112296848 |
| Blade Length In Inches | 6¾ |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 140 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 376 |
| Fitting Type | Salad and Fruit<multisep/>Vegetables |
| Range Name | Wüsthof Gourmet |
| Suitable For | Salad and Fruit<multisep/>Vegetables |
| Product Type | Cleaver Knives |
| Width (mm) | 22 mm |
| Age Restriction | 18 years + |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.48 kg |







