3 Sieves. Stainless steel
Original price was: £50.99.£49.46Current price is: £49.46. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.53 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
In stock
Description
The Louis Tellier small rotary food mill is the perfect solution for prepping ingredients. Easy to use and highly durable, the mill makes it simply to sieve food, forcing ingredients through the holes to leave them smooth and lump-free – perfect for mash, coulis or baby food.
Strong stainless steel construction ensures the mill is highly durable and easy to clean. Includes 3 sieves.
- Makes it easy to prepare delicious vegetable coulis, compotes, soups and purées
- Includes 3 different sized grids to meet all your needs. Grid dimensions: 1.5, 2.5 and 4 mm
- Strong, easy-clean stainless steel construction
Additional information
| Dimensions | 380(H) x 240(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 950g |
| Brand | Tellier |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Colander, Strainers & Spinners |
| Section | Sieves and Strainers |
| Barcode (EAN) | 3325980005683 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 165 |
| Product Diameter | 380 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 380 |
| Product Type | Moulins |
| Width (mm) | 240 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.98 kg |




