Original price was: £7,599.99.£5,634.19Current price is: £5,634.19. ex VAT
Description
The Lincat Invoq CombiSlim combi oven is a superb choice when size matters. Small but effective, the Invoq provides the same great feature set as larger models, giving you exceptional flexibility, whilst significantly reducing the floor space needed – perfect for kitchens with limited space.
Measuring just 513mm wide and accommodating 6 full size (1/1 GN) gastronorm trays, the oven is perfect for front of house areas, as well as satellite kitchens, thanks to its high output to size ratio.
User-friendly operation is at the heart of the CombiSlim. Controlled using Android-based SmartTouch, an intuitive touch control display, the oven features SmartChef pre-set recipes, making everyday use simple and seamless for kitchen staff of all levels.
The CombiSlim also features steam injection, with CombiSmart humidity control, providing the ability to create cooking programmes with up 15 steps, and a rack timer that ensures accurate cooking for different items on different shelves.
After service, the CombiWash automatic cleaning system saves on staff time and operating costs through low consumption of energy, water, and detergent.
Available with or without Hoodini ventless hood. Please select from the drop-down menu.
- Space-saving design – maximum cooking flexibility within a minimal footprint
- Fits up to 6x 1/1GN trays
- Easy to use SmartTouch, intuitive touch control display
- Steam injection function
- SmartChef pre-set recipes
- CombiSmart 10 steps, humidity control
- Temperature Probe
- HACCP monitoring
- Available with a Hoodini ventless hood
Additional information
| Name | Lincat Invoq CombiSlim 106 Combi Oven 6x 11 GN |
|---|---|
| Dimensions | 1138(H) x 514(W) x 1041(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 30°C to 300°C |
| Voltage | 400V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 110kg |
| Brand | Lincat |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Combination Ovens |
| Section | All Combination Ovens |
| Barcode (EAN) | 5056105124924 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Cooking Control | Touch Screen |
| Product Depth | 1041 |
| Door Location | Front |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Number Of Fridge Doors | 1 |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Three Phase |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1138 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 20 |
| Product Type | Combination Ovens |
| Undershelf | No |
| Wattage | 8400 |
| Width (mm) | 514 |
| Operating Temperature Range | 30 °C to 300 °C |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-5 days |
